Mój podstawowy model na dziś - Hacker Mystery. Model dość stary i niestety nie ma go w ofercie już od kilku lat. Jest bardzo przyjemny w pilotażu, choć dość wymagający. Świetny do odświeżenia sobie nawyków po zimie, lub nawet paru latach bez latania. Trzeba zachować względną ostrożność, gdyż błąd może spowodować gwałtowne rozpędzanie się modelu do dużych prędkości. Jeśli ktoś posiada przyzwoite umiejętności pilotażowe, to ten model jest doskonały jako rekreacyjny. Proponowałem paru kolegom, którzy chcieli się nauczyć latać, że wypuszczę ich nim na kablu, jednak żaden się nie zdecydował (podobno jest zbyt szybki - ja tego nie zauważyłem, dla mnie jest raczej modelem relaksującym). Do dziś nie spróbowali latać.
wtorek, 24 marca 2015
sobota, 21 marca 2015
Szybowiec
Dziś jest pierwszy dzień wiosny. Odkurzyłem mój stary szybowiec, którym uczyłem się latać prawie dwadzieścia lat temu. Nie pamiętam nawet jak się nazywał, ale był bardzo przyjazny w pilotażu i jednocześnie dość wymagający. Dał mi wtedy niezłą szkołę. Potem były inne modele, a szybowczyk przeszedł podstawowy remont i wylądował na półce w warsztacie. Po wielu latach zdjąłem go z półki i przejrzałem. Jest uzbrojony w całe wyposażenie (o dziwo nic w międzyczasie nie zdemontowałem), tylko wstawić odbiornik i akumulator i latać. Jak tylko będą warunki, to wybiorę się z nim na zbocze.
poniedziałek, 16 marca 2015
Zaczep do holówki
Podczas budowy Foki napotkałem na pewien problem - w jaki sposób wystartować. Oczywiście podstawową formą latania będzie zbocze, ale nie zawsze wieje z odpowiedniego kierunku i nie zawsze mam czas żeby pojechać trochę dalej od domu. Oczywiście drugą metodą jest wyciągarka lub lina gumowa, co jest stosunkowo proste w realizacji - wystarczy tylko zamontować na stałe zaczep pod kadłubem (a ściślej mówiąc zwykły hak). Przeróbka na napęd elektryczny (co sugerowało kilku kolegów) nie wchodziła w grę, ponieważ zeszpeciłaby szlachetną linię kadłuba. Problemem jest w takim przypadku to, że kadłub ma w części dziobowej przekrój "gruszkowaty", więc okrągły kołpak pozostawiłby widoczne wystające fragmenty. Takie rozwiązanie mam zamiar zastosować w zaczętym właśnie Foxie. W związku z tym, że dziób był pusty, jeden z kolegów podsunął mi pomysł zamontowania w nim zaczepu do holówki. No cóż i tak przód trzeba doważyć, więc lepiej zrobić to jakimś elementem użytecznym niż ołowiem. Problem tylko tkwił w tym, że fabryczne zaczepy nie wyglądają zbyt solidnie i mocno obciążają serwo. Wykonałem więc zaczep według pomysłu znalezionego w internecie.
Części składowe
środa, 11 marca 2015
Foka 4 RC w skali 1:5,88
Skończyłem Fokę 4. Z dużym poślizgiem, bo ponad półtorarocznym. Ale wreszcie jest gotowa do oblotu, jest tylko jeden warunek - musi być pogoda. Na zdjęciach w modelarni prezentuje się nieźle, zobaczymy jak będzie w powietrzu.
Skala 1:5,88 jest dość dziwna, ale nie miałem na nią wpływu, ponieważ jest to model z czeskiego zestawu. W planach mam budowę nieco większej wersji w skali 1:5, muszę tylko skończyć dokumentację warsztatową.
Subskrybuj:
Posty (Atom)